Zavolajte nám: +421 908 113 559

Doprava zdarma pri nákupe nad 50 €

koža

Koža: Najväčší orgán ľudského tela a jeho funkcie

Koža je fascinujúci orgán, ktorý pokrýva celé vaše telo. Je to viac než len vonkajší obal – koža plní mnoho dôležitých funkcií pre vaše zdravie a pohodu. Od ochrany pred vonkajšími vplyvmi až po reguláciu telesnej teploty, vaša koža pracuje nepretržite.

Koža je najväčší orgán ľudského tela a plní mnoho kľúčových úloh vrátane ochrany, vnímania zmyslov a výroby vitamínu D. Skladá sa z niekoľkých vrstiev, z ktorých každá má svoju špecifickú funkciu. Vonkajšia vrstva, nazývaná pokožka, obsahuje bunky, ktoré sa neustále obnovujú.

Vaša koža je tiež dôležitou súčasťou vášho imunitného systému. Pomáha chrániť vaše telo pred baktériami a vírusmi, ktoré by mohli spôsobiť infekcie. Okrem toho vám koža umožňuje vnímať svet okolo vás prostredníctvom dotyku, teploty a bolesti.

Základné informácie o koži

Koža je najväčší orgán ľudského tela. Jej povrch tvorí približne 1,5 až 2 m² a váži okolo 7-10 kg. Je to vaša prvá obranná línia proti vonkajším vplyvom.

Koža sa skladá z troch hlavných vrstiev:

  1. Epidermis – vonkajšia vrstva
  2. Dermis – stredná vrstva
  3. Hypodermis – najhlbšia vrstva

Epidermis chráni vaše telo pred baktériami a vírusmi. Dermis obsahuje vlasové folikuly, potné žľazy a nervové zakončenia. Hypodermis je tvorená najmä tukovým tkanivom.

Vaša koža plní niekoľko dôležitých funkcií:

  • Ochrana pred UV žiarením
  • Regulácia telesnej teploty
  • Udržiavanie optimálnej hladiny vody v tele
  • Vnímanie dotyku a bolesti

Koža je vysoko citlivá a reaguje aj na najjemnejšie podnety. Je prepojená s ostatnými orgánmi prostredníctvom krvných a lymfatických ciev a nervov.

Starostlivosť o vašu kožu je kľúčová pre zachovanie jej zdravia a funkcií. Pravidelné čistenie, hydratácia a ochrana pred slnkom sú základom správnej starostlivosti.

Štruktúra a vrstvy kože

Vaša koža sa skladá z troch hlavných vrstiev. Každá z nich má jedinečnú štruktúru a plní dôležité funkcie pre vaše telo.

Epiderma

Epiderma je najvrchnejšia vrstva vašej kože. Skladá sa z viacerých epidermičných vrstiev. Najhlbšia je bazálna vrstva, kde sa tvoria nové kožné bunky.

Tie postupne migrujú smerom k povrchu. Na povrchu sa nachádza rožná vrstva tvorená odumretými bunkami. Tie sa pravidelne odlupujú.

Epiderma obsahuje melanocyty produkujúce pigment. Tie chránia vašu pokožku pred UV žiarením. Nájdete tu aj Langerhansove bunky, ktoré sú súčasťou imunitného systému.

Dermis

Dermis je stredná vrstva kože bohatá na spojivové tkanivo. Obsahuje dôležité bielkoviny kolagén a elastín. Tie zabezpečujú pružnosť a pevnosť vašej kože.

V dermis sa nachádzajú kožné žľazy. Potné žľazy pomáhajú regulovať telesnú teplotu. Mazové žľazy produkujú maz, ktorý udržiava vašu kožu hydratovanú.

Táto vrstva je bohato zásobená krvnými a lymfatickými cievami. Tie prinášajú živiny a odvádzajú odpadové látky. Nájdete tu aj nervové zakončenia reagujúce na teplo, chlad a dotyk.

Hypodermis

Hypodermis je najhlbšia vrstva kože. Skladá sa prevažne z tukových buniek (adipocytov). Tie vytvárajú izolačnú vrstvu chrániaci vaše telo pred chladom.

Táto vrstva slúži ako energetická zásobáreň. Ukladá sa v nej prebytočná energia vo forme tuku. Zároveň pomáha spájať kožu so svalmi a kosťami.

V hypodermis sa nachádzajú väčšie krvné cievy zásobujúce vrchné vrstvy kože. Tuková vrstva tiež chráni vaše vnútorné orgány pred nárazmi a tlakom.

Funkcie kože

Koža plní viacero životne dôležitých úloh pre ľudské telo. Chráni vnútorné orgány, reguluje teplotu, udržiava rovnováhu tekutín a sprostredkúva vnímanie okolia.

Ochranná bariéra

Koža tvorí prvú obrannú líniu tela proti škodlivým vplyvom z vonkajšieho prostredia. Bráni prenikaniu baktérií, vírusov a iných patogénov do tela. Vďaka svojej pružnosti a posuvnosti chráni pred mechanickým poškodením.

Rohovatením sa koža prispôsobuje opakovanému tlaku – vznikajú mozole. Tie zvyšujú odolnosť namáhaných miest. Pigment v koži vás chráni pred ultrafialovým žiarením.

Mastný film na povrchu kože vytvára kyslé prostredie. To bráni množeniu škodlivých mikroorganizmov.

Termoregulácia

Vaša koža zohráva kľúčovú úlohu pri regulácii telesnej teploty. Rozšírením ciev v koži sa zvyšuje prietok krvi. To vedie k väčšiemu odvodu tepla z tela do okolia.

Pri prehriatí sa aktivujú potné žľazy. Odparovaním potu z povrchu kože sa telo ochladzuje. Naopak, zúžením ciev a „naježením“ chĺpkov koža obmedzuje straty tepla v chladnom prostredí.

Tukové tkanivo v podkoží pôsobí ako tepelná izolácia. Chráni vnútorné orgány pred nadmerným ochladením.

Koža – Homeostáza

Koža sa podieľa na udržiavaní stálosti vnútorného prostredia tela. Reguluje množstvo vody a minerálov v organizme. Bráni nadmerným stratám tekutín odparovaním z tela.

Cez kožu sa vylučujú niektoré odpadové látky v pote. Tým sa koža podieľa na vylučovacej funkcii. Pomáha udržiavať acidobázickú rovnováhu.

V koži sa tvorí vitamín D pôsobením slnečného žiarenia. Ten je dôležitý pre vstrebávanie vápnika a zdravie kostí.

Senzačná funkcia

Vaša koža obsahuje množstvo receptorov pre rôzne podnety. Vnímate nimi dotyk, tlak, vibrácie, teplo, chlad či bolesť. Tieto informácie sú dôležité pre interakciu s okolím.

Hmatové telieska v koži umožňujú jemnú motoriku prstov. Vďaka nim dokážete rozlišovať povrchy predmetov.

Voľné nervové zakončenia v koži reagujú na poškodenie tkaniva. Vysielajú signály bolesti do mozgu. Chránia vás tak pred zranením.

koža

Pigmentácia a kožné premeny

Farba vašej kože závisí od melanínu a mení sa počas života. Tieto zmeny ovplyvňujú starnutie aj vonkajšie faktory.

Melanín a melanocyty

Melanín je kožný pigment, ktorý určuje farbu vašej kože. Vytvárajú ho špeciálne bunky zvané melanocyty, ktoré sa nachádzajú v spodnej vrstve pokožky.

Množstvo melanínu ovplyvňuje:

  • Genetika
  • Slnečné žiarenie
  • Hormóny

Keď sa tvorí príliš veľa melanínu, vznikajú tmavé škvrny. Pri nedostatku melanínu sa objavujú svetlé miesta.

Starnutie a vrásky

S vekom sa vaša koža mení. Stráca pružnosť a objavujú sa vrásky. Hlavné príčiny sú:

  • Úbytok kolagénu a elastínu
  • Pomalšia obnova buniek
  • Slnečné poškodenie

Aby ste spomalili starnutie kože, mali by ste:

  1. Chrániť sa pred slnkom
  2. Hydratovať pleť
  3. Jesť zdravo
  4. Dostatočne spať

Prejavy na koži

Vaša koža reaguje na rôzne podnety zmenami farby alebo textúry. Časté farebné zmeny kože zahŕňajú:

  • Začervenanie pri zápale
  • Bledosť pri anémii
  • Žltá farba pri žltačke

Niektoré kožné prejavy môžu signalizovať zdravotné problémy. Patria sem:

  • Neobvyklé znamienka
  • Nepravidelné škvrny
  • Zmeny textúry

Ak si všimnete nezvyčajné zmeny na koži, navštívte lekára.

Koža – Vlasový a nechtový systém

Vlasy, chlpy a nechty sú dôležité kožné štruktúry, ktoré tvoria keratinocyty. Tieto útvary plnia ochranné a estetické funkcie.

Vlasy a chlpy

Vlasy a chlpy rastú z vlasových folikulov v koži. Skladajú sa z koreňa a stonky, ktoré tvorí keratín, bielkovina dodávajúca pevnosť.

Vlasy rastú rýchlosťou asi 1 cm za mesiac. Ich životný cyklus má tri fázy:

  • Rastová fáza (2-6 rokov)
  • Prechodná fáza (2-3 týždne)
  • Pokojová fáza (2-3 mesiace)

S vekom môže dochádzať k rednutiu vlasov. U mužov sa to deje okolo 30. roku, u žien po 60. roku života.

Farbu vlasov určuje pigment melanín. Šedivenie je spôsobené úbytkom melanínu vo vlasových folikuloch.

Nechty

Nechty sú tvorené zrohovatenými keratinocytmi. Rastú z nechtového lôžka a plnia ochrannú funkciu končekov prstov.

Nechtová platnička sa skladá z:

  • Koreňa (pod kožou)
  • Tela (viditeľná časť)
  • Voľného okraja

Nechty rastú približne 0,1 mm denne. Na rukách rastú rýchlejšie ako na nohách. Ich rast ovplyvňujú vek, výživa a zdravotný stav.

Nechty sú príbuzné kopytám u zvierat. Obe štruktúry majú podobné zloženie a funkciu – chránia koncové časti končatín.

Kožné zmeny a ochorenia

Koža je najväčší orgán v ľudskom tele a môže byť postihnutá rôznymi zmenami a ochoreniami. Tieto problémy môžu mať rôzne príčiny a prejavy.

Infekčné ochorenia

Infekčné kožné ochorenia sú spôsobené patogénmi ako baktérie, vírusy alebo huby. Medzi časté infekčné ochorenia patria:

  • Bakteriálne infekcie: impetigo, celulitída
  • Vírusové infekcie: bradavice, herpes
  • Plesňové infekcie: kandidóza, tinea

Tieto ochorenia sa často prejavujú začervenaním, svrbením alebo výsevom na koži. Liečba zvyčajne zahŕňa antibiotické alebo antimykotické prípravky.

Nefekčné problémy

Nefekčné kožné problémy môžu mať rôzne príčiny. Patria sem:

  • Akné: upchatie vlasových folikulov
  • Psoriáza: zrýchlené delenie kožných buniek
  • Ekzém: zápalové ochorenie kože

Tieto stavy môžu byť chronické a vyžadujú dlhodobú starostlivosť. Liečba často zahŕňa lokálne prípravky a niekedy aj systémovú liečbu.

Alergické reakcie

Alergické reakcie kože sa prejavujú ako odpoveď na kontakt s alergénom. Bežné prejavy sú:

  • Žihľavka: červené, svrbiace pupence
  • Kontaktná dermatitída: začervenanie a svrbenie po kontakte s dráždivou látkou
  • Atopický ekzém: chronické zápalové ochorenie kože

Pri alergických reakciách je dôležité identifikovať a vyhýbať sa spúšťačom. Liečba môže zahŕňať antihistaminiká a kortikosteroidy.

Každodenná starostlivosť o kožu

Vaša pokožka si zaslúži pravidelnú pozornosť. Dôkladné, ale šetrné každodenné čistenie je základom zdravej pleti. Používajte jemný čistiaci prípravok vhodný pre váš typ pleti.

Po očistení aplikujte hydratačný krém. Hydratácia je kľúčová pre zachovanie pružnosti a mladistvého vzhľadu pokožky. Vyberte si krém s ingredienciami ako kyselina hyalurónová alebo glycerín.

Nezabudnite na ochranu pred slnkom. Každý deň naneste krém s SPF, aj keď je zamračené. Chráni vašu pokožku pred škodlivými UV lúčmi.

Starostlivosť o zrelú pokožku vyžaduje extra pozornosť. Používajte prípravky s kolagénom a vitamínmi na podporu jej obnovy.

Vaša kožná mikroflóra je dôležitá. Vyhýbajte sa príliš agresívnym čistiacim prostriedkom, ktoré ju môžu narušiť. Používajte probiotické prípravky na jej podporu.

Pravidelný peeling pomáha odstrániť odumreté bunky. Robte ho 1-2 krát týždenne, nie častejšie.

Večer si doprajte výživný nočný krém. Pokožka sa v noci regeneruje, preto jej poskytnite extra výživu.

Vplyv výživy a životného štýlu na kožu

Vaša koža je odrazom vášho celkového zdravia. To, čo jete a ako žijete, má veľký vplyv na jej vzhľad a stav.

Strava bohatá na ovocie a zeleninu pomáha udržiavať zdravú kožu. Tieto potraviny obsahujú antioxidanty, ktoré chránia pokožku pred poškodením.

Vitamíny pre kožu sú kľúčové. Vitamín C podporuje tvorbu kolagénu, vitamín E chráni pred UV žiarením a vitamín A pomáha pri obnove buniek.

Váš životný štýl tiež hrá dôležitú úlohu. Zvládanie stresu má pozitívny vplyv na zdravie pokožky. Pokojná pokožka je menej náchylná na problémy ako akné alebo ekzém.

Dostatok spánku je nevyhnutný. Počas spánku sa vaša koža regeneruje a obnovuje.

Chráňte sa pred slnkom. Nadmerné vystavenie UV žiareniu môže viesť k predčasnému starnutiu kože.

Pitie dostatku vody pomáha udržiavať pokožku hydratovanú. Snažte sa vypiť 8 pohárov denne.

Vyhýbajte sa fajčeniu a nadmernému pitiu alkoholu. Tieto návyky môžu poškodiť vašu pokožku a urýchliť proces starnutia.

Pravidelné cvičenie zlepšuje krvný obeh, čo prospievajú aj vašej pokožke.

Koža – Často kladené otázky

Koža je fascinujúci materiál s mnohými využitiami a funkciami. Správna starostlivosť a znalosť jej vlastností sú kľúčové pre jej optimálne využitie a ochranu.

Ako sa starať o produkty z pravej kože?

Pravú kožu čistite jemnou handričkou. Používajte špeciálne prípravky na kožu. Vyhýbajte sa vode a silným čistiacim prostriedkom. Kožené výrobky skladujte v suchu a chráňte ich pred priamym slnkom.

Ako rozpoznať kvalitné materiály z kože?

Kvalitná koža má jednotnú textúru a prirodzený lesk. Pozrite sa na hrany – nemali by sa štiepiť. Privoňajte ku koži – mala by mať príjemnú vôňu. Kvalitná koža je pružná a nemala by sa ľahko poškriabať.

Aké sú hlavné funkcie ľudskej kože?

Koža chráni telo pred vonkajšími vplyvmi. Reguluje telesnú teplotu pomocou potenia. Pomáha pri tvorbe vitamínu D. Obsahuje receptory pre dotyk, tlak a teplotu.

Ktoré vrstvy kože sú základnými a čo je ich úloha?

Pokožka je vonkajšia vrstva, ktorá chráni telo. Zamša obsahuje potné žľazy a vlasové folikuly. Podkožné tkanivo slúži ako izolácia a zásobáreň energie. Každá vrstva má špecifickú úlohu pri ochrane a fungovaní tela.

Ako sa líši hovädzia koža na hladenie od ostatných typov kože?

Hovädzia koža je hrubšia a odolnejšia. Má výraznú textúru a je veľmi trvanlivá. Je vhodná na výrobu obuvi a tašiek. Oproti ovčej alebo kozej koži je menej jemná na dotyk.

Aké sú bežné využitia kože v módnom priemysle?

Koža sa používa na výrobu topánok, kabeliek, peňaženiek, búnd a opaskov. V móde sa využíva aj na doplnky ako rukavice či klobúky. Kvalitná koža dodáva výrobkom luxusný vzhľad a dlhú životnosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Bezplatné doručenie

Nakúpte nad 50€ a doručenie máte zdarma.

Široký výber

Kozmetika pre každého.

Rýchle doručenie

Odosielame do 24 hod.

Zákaznícka podpora

Máte otázky? Sme tu pre Vás.